Federal Chancellor Alfred Gusenbauer

Curriculum vitae

Chancellor of Austria
Leader of the Social Democratic Party of Austria

Born in St. Pölten (Lower Austria) on February 8th, 1960.
Studies in politicial sciences, philosophy and law at the University of Vienna (Dr. phil. 1987)

From January 1981 till September 1990 executive secretary for Youth of the Social Democratic Party of Austria

Federal Chairman of the Socialist Youth (SJ) from 1984 to 1990

Vice-president of the International Union of Socialist Youth (IUSY) from 1985 till 1989

Senior research fellow in the economic policy department of the chamber of labour from 1990 - 1999

Chairman of the Social Democratic Party in the district Melk (Lower Austria) since 1990

Member of the Austrian Parliament since March 1991

Chairman of the Comittee for development cooperation of the Austrian Parliament 1996 - 1999

Member of the Austrian Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe since 1991

Chairman of the Social, Health and Family Affairs Comittee of the Council of Europe 1995 - 1998

Secretary General of the Social Democratic Party in Lower Austria from November 1999 till February 2000

Secretary General of the Social Democratic Party of Austria in February 2000

Leader of the Social Democratic Group in the Austrian Parliament since February 2000

Leader of the Social Democratic Party of Austria since April 29th 2000

Chancellor of Austria since January 11th 2007

Dr. Alfred Gusenbauer